Avrupa’da Dönerin geleceği

En son Hırvatıstan’ın birliğe dahil olmasıyla Avrupa daha da genişledi. Yeni Ukrayna ve stratejik konumları dolayısıyla Gürcistan’a kadar uzanan Avrupa Birliği’in öncü kuruluşları arasında Dönerde yerini aldı. 


En son Hırvatıstan’ın birliğe dahil olmasıyla Avrupa daha da genişledi. Yeni Ukrayna ve stratejik konumları dolayısıyla Gürcistan’a kadar uzanan Avrupa Birliği’in öncü kuruluşları arasında Dönerde yerini aldı. Önceden bu ülkelere giderek, pazarını oluştururak kendine farklı bir yakınlık oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’nin sınırlarını Rusya’ya kadar genişletmesiyle birlikte Dönerde genişleyen bu sınırlar içinde kendine farklı bir yer bulmaktadır. 500 milyonu aşan nüfusuyla hergeçen gün daha da zenginleşmenin gayreti içinde yeni ülkeler. Hem pazar, hem de artan nüfus dinamizmi de beraberinde getirmektedir.

Son yıllardaki Portekiz, İspanya ve İtalya’daki ekonomik krizlerden Döner’de payını aldı. Ama farklı bir değerlendirme yaptığımızda görüyoruz ki; aynı zamanda daha sağlam bir zemin üzerine oturmasını da sağlamaktadır. Sıradan, temizliğe riayet etmeyen, işi bilmeyen, sunumu yeteri kadar yapamayanların piyasadan gitmesi, yerine daha derli toplu restoran ve üreticilerin gelmesiyle bu piyasalarda bir toparlanma meydana gelmiştir. Ekeonomilerinin toparlanmaya devam etmesi de bunu hızlandırmaktadır.

Üreticilerin sayısı artıyor

Geçen yıl Avrupa’da 150 üretici var demiştik. Bu yıl bunu revize ederek, 170’e çıktığını söyleyebiliriz. Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, İsviçre, Macaristan, Romanya, Hırvatistan, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, İtalya, İspanya, Portekiz ve Bulgaristan aklımıza gelen avrupa ülkeleri. Buralardaki üreticileri hesapladığımızda günlük 1.000 ton döner üretimi çıkmaktadır. Avrupa pazarı henüz büyümesini tamamlayabilmiş değildir. Kalite standartını oturtan, servis standartını sağlayabilen firmalar uzun vadede belirli noktalara geleceklerdir.

Sabır ve ısrarla yola devam diyoruz. 

Copyright © Teambrothers GmbH - Her hakkı saklıdır